Şeffay Diş Telleri Hakkında Bilgi

Şeffay Diş Telleri Hakkında Bilgi

Şeffay Diş Telleri Hakkında Bilgi

Diş dizimindeki bozuklukların ve diş çarpıklıklarının düzeltilmesi için yapılan ortodontik tedaviler arasında yer alan şeffaf aparey, klasik diş tellerine oranla çok daha avantajlıdır. Metal diş tellerine göre, dişlerde daha kısa sürede düzelme sağlayan ve rahat kullanım sağlayan şeffaf diş telleri yeme içme ve konuşma sırasında da herhangi bir zorluğa neden olmaz.

Şeffaf Diş Telleri Avantajları

  • Şeffaf apareyler her yaşta yapılabilir. Ayrıca diş telleri şeffaf olduğundan, dışarıdan bakıldığında fark edilmez.
  • Şeffaf diş telleri, kolayca çıkarılıp takılabilir. Günde ortalama 22 saat boyunca şeffaf plakların kullanılması önerilir. Yemek yerken ya da sıcak içecekler tüketirken diş teli kolayca çıkarılabilir.
  • Şeffaf diş tellerinde, ağız kokusu, diş fırçalarken zorlanma ya da telin damaklara batması gibi sorunlar yoktur.
  • Hastanın diş yapısına göre 3 boyutlu simülasyon yapılarak şeffaf plaklar kısa sürede üretilir. Şeffaf apareylerin ortalama kullanım süresi 3-6 aydır.

Tamamen şeffaf olan apareyler, estetik görünüm açısından sorun yaratmadığı gibi, yeme-içme, diş fırçalama ya da sıcak içecekler tüketme sırasında da rahatsızlık vermez.

ŞEFFAF DİŞ TELİ TEDAVİSİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Şeffaf Aparey, diş telinin alternatifi olarak uygulanan, estetik görünümü nedeniyle son zamanlarda oldukça sık tercih edilmeye başlanmış bir ortodonti yöntemidir. Dişlerde belli olmaması ve konforlu kullanımı nedeniyle hastaların öncelikli talebi bu yöntem olsa da her diş problemi için uygun görülmemektedir.

Hastanın tedaviye uygun olup olmadığına muayeneden sonra karar verilmekle beraber, hastaların şeffaf plak kullanabilmesi için gerekli bazı özellikler şöyledir;

  • Ağız, diş ve çene yapısının ortodonti tedavisine uygun olması,
  • Dişlerdeki çarpıklığın şeffaf plakla düzeltilebilecek seviyede olması,
  • Dişler arasındaki boşlukların çok büyük olmaması,
  • Çene kemiğine gömülü diş olmaması.