Pedodonti

Çocuk dişleri ile ilgilenen bilim dalıdır. Çocuğunuzun süt dişlerinin sağlıklı olması, daimi dişlerinin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Çocuklar ne zaman diş hekimi ile tanışmalıdır?

Pedodonti

Süt dişleri çıktığından itibaren çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalı, diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır.Ağrı şikayeti olmaksızın ilk diş hekimi ile tanışma çok önemlidir. Ömür boyu korkusuzca kontrollere gidebilmek için ilk adımdır.

 

Süt dişlerinin tedavi edilmesi neden önemlidir?

6-7 yaşlarında 1. büyükazı dişleri, mevcut süt dişlerinin arkasından sürerler. Süt dişlerinin, özellikle 2. süt azı dişinin erken çekilmesi halinde, 6 yaşında çıkmakta olan daimi büyükazı dişleri ön taraftaki boşluğa doğru gelir ve yaklaşık 11-12 yaşlarında gelecek olan küçükazı dişlerinin yerlerini kapatabilir. Bu durumda ya küçükazı dişleri, ya da ağıza en son süren köpek dişleri gömülü kalabilir.

 

Çocuklara ne tür diş tedavileri yapılır?

Çocuğumuzun ilk süt dişlerinin görünmesinden itibaren diş bakımı alışkanlığının oturması, ve süt dişlerinin çürümemesi için çeşitli koruyucuların uygulanması gerekir.Koruyucu uygulamalara ve fırçalamaya rağmen çürümüş olan süt dişlerine ise özel dolgular yapılmalı, ve bu dişlerin, doğal süreçte kendi kendine dökülmesi gözlenmelidir. Süt dişlerindeki çürüklerin, alttan gelen daimi diş germine, çocuğun genel sağlığına, büyüme ve gelişimine olumsuz etkileri unutulmamalı ve mutlaka tedavileri yapılmalıdır.