Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

seffaf plak uygulamasi

Şeffaf Plak Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Şeffaf plak, diş çapraşıklığını düzeltmek için kullanılan metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilmiş apareylerdir. Belli düzeydeki çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar, yemek yerken ya da diş fırçalama sırasında çıkarabilir olması sayesinde avantaj sağlar. Bununla birlikte, şeffaf bir yapıya sahip olan bu apareyler yakından bakılmadığı sürece görünmediği için hastalarda estetik kaygılara neden olmaz.

Şeffaf plak tedavisi, ağız ve çene yapısı tedaviye uygun olan her yaştan hastaya uygulanabilir. Hastanın şeffaf plak tedavisi için uygun olup olmadığına muayene sonrasında ortodontist hekim tarafından karar verilir.

seffaf plak uygulamasi

Hastaların şeffaf plak kullanabilmesi için gerekli olan bazı özellikler şöyledir:

  1. Ağız, diş ve çene yapısının ortodonti tedavisine uygun olması,
  2. Dişlerdeki çapraşıklığın şeffaf plak kullanımı ile düzeltilebilir olması,
  3. Dişler arasında büyük boşluklar bulunmaması,
  4. Çene kemiklerinde gömülü diş olmaması.

 

Ağız sağlığı ve estetik görünüm açısından ideal olan şeffaf apareylerin gün içerisinde 18-20 saat kullanılması gereklidir. Şeffaf plak diş teli tedavisinin süresi, hastaların diş yapısına göre farklılık gösterebilir. Şeffaf apareyler, metal diş tellerine oranla daha yavaş düzelme sağlamakla birlikte, tedavinin süresi hastanın apareyi önerilen şekilde ve sürede kullanmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.