Şeffaf Aparey Nedir?

şeffaf aparey nedir

Şeffaf Aparey Nedir?

Şeffaf aparey, dişlerde çapraşıklık, aralık ve dizilim bozukluğu problemlerinin tedavisinde kullanılan ortodonti tedavi yöntemlerinden biridir. Diş telleri yerine kullanılan şeffaf plaklar sayesinde dişlerdeki problemler tedavi edilirken aynı zamanda hasta daha iyi bir görünüme sahip olur ve kendini daha iyi hisseder. Şeffaf apareylerin en önemli avantajı rahatsız eden görüntüye neden olmaması ve hastaların günlük yaşamlarına rahatlıkla devam edebilmeleridir. Bunun yanında, yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılabilir olması ağız hijyenin sağlanmasında önemli bir avantaj sunmaktadır.

Şeffaf aparey tedavisine başlanmadan önce ağızdaki diş çürüğü gibi problemlerin tedavi edilmesi gerekir. Şeffaf aparey tedavisi dijital analizle yapıldığından tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği önceden bilinmektedir. Günde ortalama 20-22 saat takılması gereken şeffaf apareylerin tedavi süreci ise dişlerdeki problemin durumuna göre 6-18 ay arasında değişebilmektedir.

Şeffaf aparey tedavisi özellikle diş teli ile tedavi olmak istemeyen hastalar için mükemmel çözümler sunmaktadır. Bu noktada; şeffaf apareyin kaliteli olması ve diş hekimin bu konuda  bilgisi ve tecrübesi tedavinin başarısında rol oynarken hastanın da bu şeffaf apareyleri kendisine tavsiye edildiği şekliyle kullanması önem arz etmektedir.