Protez Diş

protez diş

Protez Diş

Protez Diş Nedir?

Protez diş, çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybedilen dişlerin yerine yapılan konuşma, yeme içme, çiğne fonksiyonlarını yerine getirirken aynı zamanda estetik açıdan iyi bir görünüm sağlayan,  kısmi ya da tam diş protezi şeklinde yapılan uygulamalardır. Diş kayıplarının sayısı diş protezi tedavisinde belirleyici faktörlerden biridir. Tüm dişlerin kaybında halk arasında takma diş olarak bilinen hareketli diş protezleri uygulanmaktadır. Bunu yanında tek diş kaybı gibi daha az diş kayıplarında kron ve köprü uygulamalarını içeren sabit protez çeşitleri bulunmaktadır.

Protez Diş Çeşitleri

Diş protezleri sabit ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılmaktadır. Sabit protezler, genellikle az sayıdaki diş kayıplarında kullanılan yapıştırmalı ve hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Kron ve köprü protezleri sabit protez çeşitlerindendir. Diş kaybının fazla olduğu durumlarda ise hareketli protezler tercih edilmektedir. Bunun yanında implant üzerine yapılan diş protezleri de diğer protez çeşitlerindedir.

Diş kayıplarında uygulanan diğer yöntemlerden biri de implant tedavisidir. Diş hekimleri tarafından gerekli analiz ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından en uygun tedavi seçeneğine karar verilmelidir. Diş kaybı ya da diş eksikliği, diğer dişlerin kaymasına, kalan dişlere daha fazla yük binmesine ve birtakım diş eti problemlerine neden olabileceğinden dolayı ihmal edilmemeli ve zamanında gerekli tedaviler uygulanmalıdır.