Periodontoloji Hastalıklarının Oluşma Nedenleri

Periodontoloji Hastalıklarının Oluşma Nedenleri

Periodontoloji Hastalıklarının Oluşma Nedenleri

Periodontoloji hastalıkları çoğunlukla kişilerin diş sağlığına gerekli bakım ve özeni göstermemesi durumunda ortaya çıkar. Periodontoloji hastalıklarını önlemek için dişler düzenli fırçalanmalı ve diş ipi kullanmaya özen gösterilmelidir. İnsanlarda sıklıkla karşılaştığımız diş eti rahatsızlıklarının temel nedeni şöyledir;

Sigara Kullanımı: Sigaranın içindeki tehlikeli kimyasal maddeler diş eti iltihabının belirtilerinin gizlenmesine ve dolayısıyla tedavinin gecikmesine neden olur.

Diyabet (Şeker) Hastalığı: Diyabetik hastalıklar kişilerin hastalıklara karşı bağışıklık sistemini saldırır ve iyileşme hızını düşürür. Bu durum diş etlerini enfeksiyona açık hale getirir. Ayrıca diyabet hastalarında ağız kuruluğu görülür ve bu durum ağızda yaşayan bakterilerin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kullanılan İlaçlar: Kişilerin düzenli olarak kullandığı antidepresanlar, tansiyon, kalp, doğum kontrol hapları, sara ve astım ilaçları ağzın içi dokularını bozar. Bu ilaçlar diş eti iltihaplanmalarına ve diş çürüklerine neden olabilir.

Düzensiz Beslenme: Çok fazla yağlı yiyecekler ve fast food tarzı gıdalar vücudun bağışıklık sistemini etkiler ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır.