Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

pembe estetik

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıkları ve sorunları giderildikten sonra pembe estetik uygulaması yapılır. Pembe estetik uygulamaları yelpazesinde ağırlıklı olarak diş etlerinde yaşanan sorunları ortadan kaldırıyoruz. Uyguladığımız tedaviler sayesinde hastalarımızın herhangi bir kanama veya şişlik olmadan sağlıklı pembe diş etlerine sahip olmalarını sağlıyoruz. Estetik amaçlı uyguladığımız tedavi bu aşamadan sonra başlamaktadır.

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme için kişinin dişleri, diş etleri, dudakları ve yüz hatlarının birbiriyle uyumlu olması gerekir. Pembe estetik tedavisinde kişinin gülüşünü bozan diş eti faktörü iyileştirilir. Pembe estetik kişiye özel uygulanmaktadır. İlk olarak, bir kişinin gülümsemesini yok eden faktörleri belirlenir. Daha sonra bu faktörlere göre hangi tedavi içeriğinin uygulanacağını belirlenir. Bir kişinin gülüşünü bozan faktör çok fazla diş etine sahipse diş etlerinde bir miktar azalma olur.

Pembe Estetik Nedir?

Diş etlerinde sorun olan hastaların diş etlerine uygulanan işlemlere diş eti estetiği veya pembe estetik denilmektedir. Diş eti estetiğinin amacı, asimetrik bozuklukların düzeltilmesidir. Başka bir deyişle daha güzel ve kusursuz bir görüntüye sahip olmak için çeşitli nedenlerden dolayı diş etlerinde meydana gelen sorunların giderilmesi için uygulanan işlemlere pembe estetik denir.

Diş etlerinin sağlıklı olmadığı renginden kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Sağlıklı bir diş eti parlak, pürüzsüz, dişi tam kavramasından ve renginin pembe olduğundan anlaşılabilir. Gereken tedavi işlemleri uygulandıktan sonra diş eti kendi rengini tekrar alacaktır.

Pembe Estetik Avantajları Nelerdir?

Diş estetiğinde dişlerin üzerine doğru çok fazla taşa diş etleri varsa kısaltılabilir ya da diş etleri dişlerden çok uzaktaysa efektif hale getirilebilir.

 • Diş kayıplarının oluşumu engellenir.
 • Diş uzunlukları düzenlidir.
 • Diş etleri ve diş uzunluğu ideal boyuta getirilir.
 • Diş eti iltihapları önlenebilir.
 • Estetik görünüm kaygısı ortadan kalkar ve daha güzel bir diş görünümüne sahip olursunuz.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş Etleri ağız sağlığının önemli bir parçasıdır. Sağlıksız diş etleri ağız sağlığını ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Genetik veya çevresel faktörler nedeniyle bazı diş eti sorunları ortaya çıkabilir. Diş eti problemlerinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Genetik faktörler,
 • Beslenme alışkanlığı,
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar,
 • Yirmilik dişler,
 • Beslenme bozuklukları,
 • Kullanılan bazı ilaçlar,
 • Ağız bakımımın yetersiz olması.

Yukarıda sayılan sebeplerden dolayı dişlerde veya diş etlerinde farklı sorunlar ortaya çıkabilir. İlk olarak meydana gelen diş eti sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Görülen diş esti hastalıkları şunlardır;

 • Diş eti kanaması
 • Diş eti iltihaplanması
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş eti şişkinliği
 • Diş eti hassasiyeti
 • Diş eti sarkması
 • Diş eti çürümesi
 • Diş etinde renk kaybı
Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

İşlemin Zararları Var Mıdır?

Pembe estetik, sağlıklı diş yapısını hedeflemenin yollarından biridir. Bu işlem sağlığa zararlı olmayan İşlemin ağız ve diş sağlığına zararlı olmaması da sık kullanılmasına neden olmaktadır. Ayrıca süreçlerin aksine birçok faydası vardır. Sağlıklı diş etleri bu faydalardan biridir.

Pembe estetik hasarının olmaması, kolaylıkla kullanılabilecek bir yaklaşım olduğunu gösteriyor. Hastaların daha güzel ve etkileyici bir gülümsemeye sahip olmalarına yardımcı olabilir. Bu durumlar hastanın psikolojisini de olumlu etkiler. Aynı zamanda toplumda özgüven, kendini kabul etme vb. birçok olumlu yönü de vardır. Sonuç olarak, hastalar son zamanlarda bu uygulamayı sık tercih ederler.

İyileşme Süreci

Pembe estetik tedavinin şekline bağlı olarak farklı bir iyileşme sürecine sahiptir. Tedavide uygulanan teknik genellikle 7-10 gün olmakla birlikte bu süreç değişkenlik göstermektedir. Diş etlerinin iyileşme süreci uzun sürebilmektedir. Ancak bazı tedavilerde yeni bir müdahale ile bu sürecin uzaması da mümkündür. İşlemleri gerçekleştirirken seanslar arasında bakım yapmak çok önemlidir.

Hastalar dişlerini düzenli olarak fırçalamalı ve doktorlarının önerdiği ilaçları veya takviyeleri ihmal etmemelidir. Pembe estetik yaptırmadan önce çekilen fotoğraf ile işlem sonrası görüntü karşılaştırıldığında değişimler net bir şekilde görülecektir. İyileşme sürecini hızlandırmak için hastalar kendilerine özen göstermeli ve bu süreçte diş etlerine zarar veren yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Diş Eti Estetiği Kalıcı Mıdır?

Elbette pembe estetik uygulamalarının sonuçları kalıcıdır. Diş etleri için gerekli tüm işlemler plana dahildir. Ardından ayrı ayrı uygulama aşamasına geçilir. Tercih edilen işlem ne olursa olsun diş eti estetiği sonuçları kalıcıdır, bu sayede daha estetik bir gülüşe sahip olma isteği giderilir. Ancak bu konuda önemli bir detayın altını çizmek gerekir. Bu işlemlerden yararlanabilmek ağız ve diş sağlığını ya da bakımını ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez.