Lamina Dişlerin Ömrü

Lamina Dişlerin Ömrü

Lamina Dişlerin Ömrü

Diş hekimliği tedavileri arasında en hızlı ve etkili sonuç alınan estetik uygulamalardandır. Kişinin kendi dişleri üzerine yaprak formundaki kaplama malzemeleri yerleştirilir. Lamina dişlerin ömrü bakımından düzenli yapılan ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Diş ipi kullanımı ve diş fırçalamak bu anlamda olumlu etkisi bulunur.  Ağız ve diş sağlığı içerisinde dişlerin görünümü oldukça önem verilen bir konudur. Leke tedavisi ve benzeri uygulamaları diş estetiği için etkili olmayabilir.

Bu noktada lamina diş kaplama sayesinde doğal bir ifade elde edilir. Aynı zamanda gülüş estetiği anlamında kullanılan tekniklerdendir. Diş yapısının bütünlüğünü korumak için kişiye özel olarak hazırlanır. Lamina dişlerin yapısı gereği ince ve yarı geçirgen özelliğe sahiptir. Ancak darbelere karşı dayanıklı olması açısından bilinir. Aynı zamanda hastanın mevcut dişleri korunması amaçlanır. İşlemlerin sonunda doğal ve sağlıklı bir görüntüye sahip ağız yapısına kavuşulur.

Lamina Dişlerin Ömrü

Lamina Diş Kaplama ve Faydaları

Hastanın kendi dişlerinin yapısı baz alınarak işlemler gerçekleştirilir. Bu nedenle estetik anlamda arzu edilen ağız ve diş görünümü elde edilir. Kullanılan maddenin özellikleri gereği leke oluşumu görülmez. Ek olarak olası darbelere karşı oldukça dirençlidir. Lamina dişlerin ömrü açısından hastalara fayda sağlayan unsurlardır.

 Görüntüleme tekniklerindeki gelişmeler sayesinde dişlerin kaplama sonrasındaki durumları görülebilir. Mevcut dişlerinin görüntüsü, bilgisayar ortamı üzerinde oynamalar yapılarak tedavi sonrasındaki yeni dişler elde edilir. Böylelikle hastanın istekleri ile diş hekiminin uygulamaları arasında görüş birliğine varılır.

Lamina Diş Kaplama Kimlere Uygulanır?

Lamina diş kaplama, belirli koşullar sağlandığı sürece herkese uygulanabilen bir tedavidir. Yasal olarak 18 yaşını dolduran hastalara yöneliktir. Ağız ve diş bakımına dikkat edildiği sürece uzun yıllar boyunca kullanıldığı bilinir. Lamina dişler, ilerleyen yapıştırma teknikleri ve kaplamanın üretildiği madde sayesinde dayanıklı yapıya sahiptir.

Belirli durumlardaki hastalara uygulanmaktadır. Dişleri biçimsel olarak ayrık veya çarpık durumdaki kişilerde kullanılır. Kırık ve aşınma görülen dişlere sahip kişilere de uygulanır. Aynı zamanda diş beyazlatma tedavisinden sonuç almayan hastalarda diğer estetik yöntemlere yer verilir. Son olarak genetik etkenler sebebiyle kendi ağız ve diş yapısından memnun olmayan kişilerde de kullanılır.

Ancak lamina dişlerin ömrü ve etkili kullanımı gibi etkenler de hesaba katılmalıdır.. Çene bozukluğu ve diş yapısında çarpıklık görülen hastalarda uygulanması sakıncalıdır. Öncelikli olarak temel ağız ve diş bütünlüğüne yönelik tedavi planı oluşturulmalıdır.  Ayrıca diş sıkma, tırnak yeme ve benzeri durumları olan kişilere de lamina diş kaplaması önerilmez.

Lamina Dişlerin Ömrü

Lamina Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Tedavi sürecinde ilk olarak diş hekimiyle ön görüşme niteliğinde muayene gerçekleştirilir. Hastanın ağız ve diş yapısını daha iyi anlamaya yardımcı olur. Hangi dişlere kaplama uygulanacağı ve hastanın istekleri de ilk görüşme sırasında değerlendirilir. Lamina dişlerin ömrü ve uzun süre boyunca kullanılması açısından etkilidir. Diş hekimi ve hastanın kararlaştırdığı doğrultuda ilerleyen tedavi aşamaları sayesinde uzun yıllar süresince kullanılabilir.  

Kişinin ihtiyacına göre dolgu tedavisine veya diğer uygulamalara başvurulur. Mevcut dişlerde biçimsel anlamda aşındırma ve düzeltme işlemleri yapılır. Ağız ve diş ölçüsü alınmasının ardından kullanılacak olan yeni kaplamalar oluşturulur. Laboratuvar ortamında her hastaya özel olarak tasarlanır. Hazırlanma süresi lamina dişlerin sayısına göre değişmektedir. Daha sonra lamina diş kaplaması işlemi gerçekleştirilir. Dişlerin formu, boyutu ve rengi gibi konulara dikkat edilir. Ek olarak dişlerin bütünlüğü, uyumuna bakılarak gerekli işlemler yapılır.

Lamina Dişlerin Ömrü

Lamina Dişlerin Ömrü ve Koruma Yolları

Lamina diş bakımı için düzenli olarak diş fırçası kullanılmalıdır. Aynı zamanda diş ipi ve ağız gargarası sayesinde lamina dişlerin ömrü uzamaktadır. Bu noktada kişinin alışkanlıkları oldukça belirleyicidir. Yapıştırma işlemi sırasında kullanılan tekniklerle uzun yıllar boyunca kullanıldığı gözlemlenir. Ağız ve diş bakımına dikkat edilmediği takdirde bazı riskli durumlar meydana gelebilir. Diş eti çekilmesi ve enfeksiyona bağlı olarak lamina dişlerin yapısının bozulma tehlikesi bulunur.  

Diş minesine zarar veren sert yapıdaki yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Doğal dişlerde olduğu gibi lamina dişlerin formunu bozmaktadır. Kabuklu yemişler ve dişlere hasar veren diğer gıda maddelerinden kaçınılmalıdır.  Erçağ Diş Kliniği olarak alanında tecrübeli diş hekimlerimiz ile lamina diş kaplaması hastalara özenle uygulanır. Detaylı bilgi ve sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.