Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiği; dudak, diş ve dişetlerini estetik kriterler açısından değerlendirerek hastanın gülüş şeklinin iyileştirilmesidir. Gülüş estetiği ya da diğer ismiyle gülüş tasarımı, hastanın istekleri ve estetik kriterler doğrultusunda yapılır.

Gülüş Estetiği (Gülüş Dizaynı) Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş analizi yapılırken dikkat edilen faktörler şöyledir:

  1. Dişeti seviyesi ve gülüş sırasında dişetlerinin görünme oranı,
  2. Diş dizimi ve diş rengi,
  3. Dudak seviyeyi ve gülüş sırasında dudağın oluşturduğu gülme hattı,
  4. Dişlerin uzunluğu

Gülüş estetiğini etkileyen faktörler değerlendirerek hastaya estetik gülüş kazandırmak için diş ve dişetlerinde bazı düzenlemeler yapılır. Diş boyu kısaltılabilir ya da diş boyunun uzatılması sağlanabilir. Bunun yanı sıra gülüş sırasında dişetlerinin görünmesinden rahatsızlık duyan hastaların dişetleri üzerinde de düzenleme yapılır.

Beyaz Estetik Nedir?

Beyaz estetik, gülüş sırasında dişlerin oluşturduğu bölgeye verilen isimdir. Gülüş dizaynı yapılırken hastanın beyaz estetik alanında ihtiyaç duyduğu tedavi ve düzenlemelere karar verilir. Diş boyu, diş dizimi ve diş rengi beyaz estetik içerisinde değerlendirilir.

Pembe Estetik Nedir?

Gülüş dizaynı yapılırken dişetleri ile ilgili tedaviler ve estetik müdahaleler pembe estetik olarak adlandırılır. Dişetlerinin görünümü ve görünüm oranı pembe estetik içerisinde değerlendirilir.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gülüş tasarımı yaptırırken hastanın öncelikle rahatsızlık duyduğu durumları belirlemesi önemlidir. Özellikle dişeti ve diş boyu düzenlemelerinde hastanın kendine daha fazla yakıştırdığı gülüş dizaynını belirlemesi önem taşır. Hastanın kararları ve hekimin önerileri doğrultusunda üç boyutlu bir gülüş simülasyonu yapılabilir. Hasta böylece güldüğü zaman dişlerinin nasıl görüneceği bilgisayarlı çizimden görerek estetik düzenlemelere karar verebilir.

KİŞİYE ÖZEL GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı kişiye özel olarak planlanan, dişlerin şeklini, yüzey yapısını ve rengini değiştirmek için uygulanan tedavi yöntemidir. Bu işlemlerin sadece biri uygulanabildiği gibi ihtiyaca göre tedavilerin kombinasyonları da gerekebilir.

Gülüş tasarımı işleminin tek tip uygulanması doğru olmayacağından, tedavi aşamasında kişiye özel olarak göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar vardır.

Cinsiyet; Ön iki dişin yanında bulunan kesici dişler kadınlarda daha ovalken, erkeklerde köşeli ve belirgindir.

Yaş; Dişlerin boyutu, rengi ve yapısı yaşla birlikte değişme gösterir.

Ten rengi; Diş kaplaması yapılırken ten rengine uygun tonun seçilmesi önemlidir.

Yüz Şekli; Yüz şeklinin sert mi yumuşak mı olduğu yapılacak gülüş tasarımını doğrudan etkilemektedir.

Gülüş Tasarımı Kaç Seans Sürer?

Gülüş tasarımı, hastaya yapılacak estetik müdahaleler doğrultusunda farklılık gösterebilir. Gülüş dizaynı işlemi genellikle 2-3 seansta tamamlanır. Hastanın diş dizimi ya da diş boyu ile ilgili düzenlemelere ihtiyaç duyması durumunda ise birkaç seans daha gerekebilir.

Gülüş Estetiği Fiyatları

Gülüş estetiği fiyatları, hastanın ihtiyaç duyduğu tedavilere göre farklılık gösterebilir. Diş boyu düzenlemesi, dişeti sorunları tedavisi, kaplama işlemleri ya da diş beyazlatma gibi işlemleri kapsayan gülüş estetiği ücretleri, hastaya uygulanacak tedavilere göre belirlenir. Gülüş estetiği için yalnızca diş beyazlatma tedavisine ihtiyaç duyan hastalar için, gülüş dizaynı fiyatları son derece ekonomik olduğu gibi, kaplama gibi tedaviler yaptıracak olan hastaların tedavi ücreti daha yüksektir.