Eksik Diş Tedavisi

Eksik Diş Sağlığı

Eksik Diş Tedavisi

Diş ve ağız sağlığının korunmasına, düzeltilmesine veya restore edilmesine yardımcı olmaktadır. Bireyler için ağız ve diş sağlığı konusu oldukça önemlidir. Her hastanın eksik diş tedavisi ihtiyacı, hastalık durumu, diş durumu, genel sağlık durumu ve diğer faktörler de incelenerek gerekli bilgiler alınıp doktorlar tarafından tedaviye başlanılır.

Günümüzde birçok kişi ağız ve diş sağlığı problemlerinden dolayı bazı rahatsızlıklar yaşamaktadır. Bu rahatsızlıklar hem bedensel hem de psikolojik olarak bize ciddi zarar verebilmektedir. İçinde bulunduğunuz bu sorunlar büyük problemlere yol açmadan önlem almak sizin için kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Eksik Diş Tedavisi Nedir?

Eksik diş tedavisi, bir veya birden fazla dişin olmadığı durumlarda yapılan tedavi sürecidir. Kayıp, çürüme, travma gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Eksik dişler, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir, çevresindeki dişlerin bozulmasına, diş eti hastalıklarının oluşmasına veya çene kemiğinin bozulmasına neden olabilir. Eksik diş tedavisi seçenekleri aşağıdaki gibidir:Eksik Diş Tedavisi

  • Diş implantları, metal veya cerrahi titanyum implantların yerleştirilmesi ile dişin olmadığı yere yapılmasıdır.
  • Protezler, yapay diş tedavisi yapılarak veya diş protezinin yerleştirilmesi ile yapılır.
  • Kapaklar ise eksik dişin yerine önceki dişin korunması veya tamir edilmesi için yapılan tedavidir.

Eksik diş tedavisinde kullanılan maddeler şunları içerebilir:

  • Amalgame: Kuru veya nemli yüzeyler üzerinde kullanılan bir diş maddesidir.
  • Kompozit rezin: Ağız içindeki boşluklarda kullanılan bir diş maddesidir. Çok yönlü bir madde olduğundan diş estetiği, onarımı veya beyazlatma için kullanılabilir.
  • Porselen kapaklar: Diş estetiği amaçlı kullanılan bir maddedir. Güzelleştirme veya diş estetiğini iyileştirme amaçlı kullanılabilir.
  • Kaplama veya köprüler: Eksik dişin yerine geçen, diş eti üzerinde takılan maddelerdir.
  • İmplantlar: Eksik dişin yerine geçen, vücutta doğal olarak yerleşen metal bir yapıdır. Diş eti ve diş dipli üzerinde takılan diş maddelerine ek olarak kullanılabilir.

Bu maddeler, diş hekimi tarafından eksik diş durumuna ve hastanın ihtiyaçlarına göre seçilecektir. Her bir madde farklı avantajlar ve dezavantajlar sunabilir. En uygun maddeyi seçmek için diş hekimiyle konuşmanız önemlidir.

Erçağ Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Günümüzde birçok kişinin problemi haline gelen ağız ve diş sağlığı konusunda profesyonel bir yardım almak istiyorsanız Erçağ ağız ve diş sağlığı merkezine başvurabilirsiniz. Eksik diş tedavisi konusunu daha detaylı araştırmak ve iletişim bilgilerimizi almak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.