Diş Protezi Çeşitleri

Diş Protezi Çeşitleri

Diş Protezi Çeşitleri

Diş protezi, kaybolan veya çekilen dişlerin yerine takılan bir cihazdır. Diş protezlerinin, çeşitli türleri vardır. Kişinin ağız sağlığı ve tercihine göre diş protezi çeşitleri bulunmaktadır. Ağızda günlük işlevleri yerine getirmek için gerekli olan dişlerin yerini alır ve kişinin yeme, konuşma ve estetik açısından rahat olmasını sağlar.

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir ve Hangi Kişilerde Kullanılır?

Tam protezler, yüzün üst veya alt bölgesinde tüm dişlerin kaybı durumunda kullanılır. Diş etleri üzerinde kayıp dişlerin yerine takılır. Yarım protezler, yüzün üst veya alt bölgesinde sadece bir kısmı kaybolan dişler için kullanılır. 

Tel protezler, diş etleri üzerinde kayıp dişlerin yerine takılır ve dişler arasına ince tel bağlarla sabitlenir. İmplant protezler, kaybolan dişin yerine implant yerleştirilerek diş etleri üzerinde sabitlenir.

Diş Protezi ÇeşitleriTam diş kaybı veya kısmi diş kaybı olan kişiler, çekilen dişlerin yerine, doğuştan eksik olan dişlerin yerine, diş eti hastalıkları, diş çürüğü gibi ağız sağlığı sorunları nedeniyle çekilen dişlerin yerine ve diş eksikliği nedeniyle rahatsız olan kişiler diş protezi taktırabilir, ayrıca estetik sebeplerle de kullanabilir. Bu ağız sorunlarına göre farklı diş protezi çeşitleri kullanılır.

Protez Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle protezinizi yemek yeme ve diş fırçalama öncesi temizleyin. Protezi sıcak suda yıkayın ve diş macunu ile fırçalayın. Daha sonra protezi iyice su ile durulayın ve kurutun. Ayrıca, protezinizi geceleri saklamak için özel bir solüsyon ile bekletmeniz de protezinizin uzun ömürlü olmasını sağlar. Periyodik olarak diş hekiminizle kontrol ettirmeniz ve protezinizi sık sık temizlemeniz önerilir.

Ne Kadar Süre Takılı Kalır?

Kişinin dişlerinin ve diş etlerinin durumuna göre farklı sürelerde takılabilir. Genelde, çekilmiş dişlerin yerine geçen bir diş protezi ortalama 2-3 hafta içinde takılabilir. Ancak, diş etlerinin sağlıklı olmaması veya dişlerin önceden tedavi gerektirmesi durumunda, diş protezi takma süresi uzayabilir. 

Ayrıca, kişinin için özel bir şekil veya renk istemesi de takma süresini etkileyebilir. Eğer diş ve dişeti sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşmalı ve diş protezi çeşitleri arasından size uygun olan protezi kullanmalısınız.

No Comments

Post A Comment