Diş Dolgu NEDİR? DOLGU malzemeleri nelerdir?

Diş Dolgu NEDİR? DOLGU malzemeleri nelerdir?

Diş Dolgu NEDİR? DOLGU malzemeleri nelerdir?

Dolgu işlemi, çürümüş veya kırılmış dişlere uygulanan bir yöntemdir. Dişlerin fonksiyonlarını geri kazandırmak amacıyla çeşitli işlemler ve maddelerle diş restore edilir. Bu sayede dişi tamamen kaybetmenin önüne geçilir.  Diş hekimleri çürüğü temizlenen ya da kırık olan dişinizde ki boşluğunuzu en eskiden en modernine kadar üç malzemeden biriyle doldurabilir.

  • Gümüş amalgam, daha modern ve daha ucuz bir seçenek. Gümüş, cıva, bakır ve kalaydan oluşan bu madde dayanıklıdır ve gümüş gibi görünür.
  • Diğer dişlerinizle aynı rengi gösterme avantajına sahip kompozit reçineler. En yeni malzeme reçineler, kük veya orta büyüklükteki boşluklar için kalıcı koruma sağlayan kuvars veya cam içerir.
  • Dayanıklılığı ile uzun zamandır ödüllendirilen altın. Altın dolgular aslında altın, bakır ve diğer metallerden oluşur, ancak yine de altın gibi görünürler.
  • Diş hekimleri kompozit reçinelere giderek daha fazla dönüşüyor. Dayanıklı olduklarını kanıtladılar ve insanlar dişlerinin geri kalanıyla aynı renkte dolgulara sahip olmaktan hoşlanıyorlar.