Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Dişlerin mine, dentin veya pulpa tabakalarında başlayan ve ilerleyen yıkıcı bir süreçtir. Özellikle tedavi edilmediğinde ciddi diş ağrılarına ve hatta diş kaybına yol açabilir. Diş çürüğü nasıl geçer sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Çeşitli yöntemlerle aşamasına bağlı olarak tedaviyle geçer.

 Diş Çürüğü Nedir?

Diş yapısındaki minerallerin kaybına yol açan bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşan yıkıcı bir süreçtir. Ağızdaki zararlı bakteriler nişastalı yiyecekleri fermente ederek asit üretmesiyle başlar. Bu asidik ortam, dişin sert yapısını oluşturan mine ve dentini zayıflatmaya başlar. Zamanla bu zayıflama, dişin yüzeyinde çukurluklar ve delikler oluşturarak çürüğe yol açar.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Diş Çürüğü Nedenleri ve Belirtileri

Diş dokusunda oluşan yıkıcı bir süreçtir. Bu yıkım, bakterilerin fermente ettiği yiyecek ve içecek artıklarının oluşturduğu asidik bileşikler nedeniyle gerçekleşir. Uzun vadede bu asidik bileşikler, dişin mine tabakasını aşındırarak çürüğe yol açar. Ağızda bulunan bakteriler, tükettiğimiz nişastalı yiyeceklerle beslenir. Bakterilerin metabolik aktivitesi sonucu asitler oluşur. Asitler dişin mine tabakasını zayıflatır. Düzenli ve doğru şekilde diş bakımı yapılmaması, bakterilerin ağızda birikmesine neden olur.

Diş çürüğü nasıl geçer ya da nasıl oluşur soruları sıklıkla sorulmaktadır. Şeker, ağızdaki bakteriler için besin kaynağıdır. Şekerli yiyeceklerin sıkça tüketilmesi, bakteriyel aktiviteyi ve asit üretimini arttırır. Tükürük, asitleri nötralize eder ve dişleri remineralize eder. Bazı ilaçların yan etkisi olarak veya bazı sağlık durumları nedeniyle tükürük üretimi azalabilir. Dişlerin florürle güçlendirilmesi, çürüğe karşı bir koruma sağlar. Düzenli florür alımı, dişlerin direncini arttırır. Renk değişikliği, ağrı, diş hassasiyeti, görünür delikler veya çukurlar genel belirtiler arasında yer alır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer Tedavi Türleri Nelerdir?

Ağız sağlığıyla ilgili en yaygın problemlerden biridir ve erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkündür. Çürüğün derecesine, konumuna ve boyutuna bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

  • Diş dolgusu, öncelikle çürüğün bulunduğu bölgeyi temizleyerek etkilenen dokuyu ortadan kaldırır. Ardından bu boşluğu metal, porselen, kompozit reçine veya amalgam gibi dolgu materyalleri ile doldurur. Bu işlem, diş çürüğü daha fazla ilerlemesini engellemek için yapılır.

  • Kuron, eğer çürük dişin büyük bir bölümünü tahrip ettiyse korumak için üzerine bir kaplama yerleştirmek gerekebilir. Bu işlem için öncelikle çürük temizlenir ve şekil verilerek kaplamanın uygun olması sağlanır. Ardından, metal, porselen ya da seramikten yapılmış kaplama üzerine yapıştırılır.

  • Kök kanal tedavisi, dişin merkezinde yer alan canlı dokuya ulaştığında kök kanal tedavisi gerekebilir. Bu tedavide dişin iç kısmı temizlenir, enfekte dokular çıkarılır ve özel bir dolgu malzemesiyle doldurulur. Tedavi sonrası diş genellikle bir kuronla korunur.

  • Diş çekimi, eğer çürük çok ileri bir aşamadaysa ve dişin kurtarılması mümkün değilse, çekilmesi gerekebilir. Çekimi sonrası kaybedilen dişin yerine köprü, implant veya protez gibi çeşitli yöntemle yerine yenisi konulur.

  • Erken aşamadaki çürüklerde, dişin yeniden mineralize edilmesine yardımcı olmak için florür tedavisi uygulanır. Çürüğün ilerlemesini durdurur ve dişin sertleşmesini yardımcı olur.

Önemli olan, erken dönemde çürük oluşmasını engellemektir. Diş çürüğü nasıl geçer sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Düzenli ağız bakımı, düzenli diş hekimi ziyaretleri, dengeli beslenmeyle mümkündür. Ancak eğer bir çürük oluştuysa, en kısa sürede diş kliniğe gidip değerlendirilmesi gereklidir.

Diş Çürüğü Nedir

Diş Çürüğü Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Diş çürüğü tedavi sonrasında uygulanan işleme bağlı olarak iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Diş dolgusu yapıldıktan sonra genellikle birkaç saat süren bir uyuşukluk hissi olur. Lokal anestezinin etkisinin geçmesini beklerken normaldir. Dolgu yapılan bölgede hafif bir hassasiyet ya da ağrı olması da mümkündür, fakat genellikle birkaç gün içinde azalarak kaybolur. Eğer ağrı devam ederse veya artarsa diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Kuronun yerleştirilmesinin ardından bölgede geçici bir hassasiyet hissedilebilir. Özellikle yemek yerken kuronun altında bir basınç veya rahatsızlık oluşabilir. Bu durum genellikle birkaç gün içerisinde azalır. Fakat bu hassasiyetin ya da ağrının uzun sürmesi ya da artması durumunda, en kısa sürede diş hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Kök kanal tedavisinin hemen sonrasında da benzer şekilde birkaç gün sürebilecek ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Bu rahatsızlıklar genellikle anti-enflamatuar ilaçlar yardımıyla hafifletilir. Tedavi görmüş dişi korumak adına, özellikle ilk günlerde sert yiyeceklerden kaçınmakta fayda vardır. Birkaç hafta içerisinde herhangi bir problem yaşanmazsa, tedavinin başarılı olduğunu söylemek mümkündür.

Diş çekimi sonrasında da benzer şekilde, ilk 24 saatte şişlik ve ağrı beklenebilir. Bu tip rahatsızlıklar için bölgeye soğuk kompres uygulaması önerilir. Çekim yapılan bölgeye direkt baskıdan kaçınılmalı ve ayrıca sıcak yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Genellikle birkaç gün içerisinde bu belirtiler azalır. Ancak devam eden ya da şiddetlenen belirtilerde enfeksiyon riskine karşı diş hekimine danışmalısınız. Diş çürüğü nasıl geçer konusunda da bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.