Diş Beyazlatma Nedir?

diş beyazlatma nasıl yapılır

Diş Beyazlatma Nedir?

Yaşlanmaya bağlı diş yapısındaki bozulmalar, ilaç kullanımı, çay, kahve tüketimi ve sigara kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak dişlerin rengi koyulaşmakta ve dişte lekelenmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu lekelerden bazıları dişin iç ve dış kısımlarında oluşabilmektedir.  Diş beyazlatma (bleaching), dişlerin beyazlaşmasını ve lekelerin giderilmesini sağlayan profesyonel bir uygulamadır. Diş beyazlatma, diş hekimi tarafından gerekli analiz ve değerlendirme yapıldıktan sonra, koyulaşma ve lekelenmenin derecesine göre kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Diş beyazlatmadan önce ağız hijyenine dikkat edilmeli, gerekli kontroller yapılmalı ve varsa çürük tedavi edildikten sonra uygulamaya başlanmalıdır. Dolayısıyla hastanın sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olması uygulamada önem arz etmektedir.

Diş beyazlatma, karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Klinikte yapılan uygulamada dişlere özel beyazlaştırıcı sürülmesinin ardından dişlerin beyazlaşması sağlanır. Bununla birlikte diş hekimi tarafından yapılan analize göre beyazlaştırıcı içeren özel plaklar hazırlanarak yaklaşık 1-2 hafta boyunca hastanın bunu kullanmasına dayanan yöntem de uygulanabilmektedir. Bunların her ikisinin de kombine yapıldığı uygulama seçeneği de bulunmaktadır.

Diş beyazlatmanın etkisi dişin yapısına göre 6 aydan 2 yıla kadar değişiklik gösterebilmektedir. Bu süreçte ön plana çıkan konu dişlerin sararmasına ya da koyulaşmasına neden olan gıdaların tüketimine ve ağız bakımına dikkat edilmesidir.