5 Soruda Kanal Tedavisi

5 soruda kanal tedavisi

5 Soruda Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, dişin iç kısmında sinir ve damarlardaki birtakım problemlere bağlı olarak gerçekleştirilen dişin kök kanalının temizlenmesi ve dolgu ile doldurulması işlemidir. Derin çürüklerde ve travmalara bağlı olarak dişin pulpa kısmının enfekte olduğu ya da zarar gördüğü diş hasarları ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda kanal tedavisi uygulanmakta; pulpa (sinir ve damarların bulunduğu bölüm) çıkarılarak dolgu maddesi ile doldurulmaktadır. Dolayısıyla kanal tedavisi, diş kaybı yaşanmadan kişinin kendi dişiyle yaşamına devam etmesini sağlayan bir uygulamadır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavileri dişin durumuna ve enfeksiyonun derecesine göre tek ya da iki seansta tamamlanmaktadır.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Kanal tedavisinde diş ve çevre dokular lokal anesteziyle uyuşturulduğundan dolayı herhangi bir ağrı, acı hissedilmez.

Kanal Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi sonrasında ağızdaki uyuşukluk geçene kadar bir şey yenmemeli, dişlerin bakımına dikkat edilmeli, verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, ağız hijyenine ve bakımına dikkat edilmeli, düzenli olarak kontroller yaptırılmalı ve dişlerin durumu takip edilmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisi sonrası sadece dişlerin üzerine basınca hafif bir hassasiyet hissi olur. Bunun dışında ağrı olması normal değildir. Bu süreçte diş hekimi tarafından verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması önem arz etmektedir.

No Comments

Post A Comment

Call Now Button
× Whatsapp